Okná by mali byť v prvom rade bezpečné. Ak chceme mať zvýšenú ochranu proti vlámaniu, mali by sme ich doplniť niekoľkými prvkami, akými sú väčší počet závesov odolných voči vlámaniu, kľučky s kľúčom alebo sklá odolné voči vlámaniu. Potom môžete získať triedu odolnosti blízkej triedam WK1 alebo WK2.

KOVANIE

Všestranné riešenia, ktoré zabezpečia nami používané kovania Maco Multi-Matic, umožňujú prispôsobiť ich individuálnym potrebám a požiadavkám zákazníka. Okná doplnené vhodnými prvkami kovania môžu byť veľkou prekážkou pre zlodejov.

Štandardne používame:

    • od dvoch do štyroch závesov odolných proti vlámaniu na jednom krídle,
    • čapy sťažujúce vlámanie s reguláciou prítlaku,
    • mikrovetranie v spoji (okno RU),
    • vnútorný centrálny prítlak (okno RU),
    • blokovanie nesprávnej polohy kľučky (okno RU).

Na zvýšenie komfortu pri používaní a bezpečnostnej triedy okien odporúčame použiť tzv. pohyblivý stĺpik. Zákazníkom hľadajúcim alternatívne riešenia odporúčame aj okná s pohyblivým stĺpikom. Pohyblivý stĺpik nie je ničím iným ako prvkom okennej konštrukcie, ktorý je trvalo spojený s jedným z okenných krídel. Len vďaka nemu môžeme slobodne užívať celú plochu otvoreného okna. Po otvorení okna nie je svetlo clonené stĺpikom.

Kovanie Maco Multi-Matic sa dá bez problémov doplniť ďalšími závesmi odolnými proti vlámaniu a inými prvkami. V ponuke máme tiež kovanie, ktoré spĺňa podmienky tried WK1 a WK2.

VÝSTUŽE

Nedá sa hovoriť o bezpečnom okne bez oceľových výstuží v profiloch. Aby sa mohli nazývať oknami odolnými proti vlámaniu, musia mať po celom obvode uzavretú oceľovú výstuž. Okrem toho musia byť skrutkami trvalo pripevnené k profilom v intervaloch presne vymedzených profilovým systémom.

Samotné PVC nemá dostatočnú tuhosť nevyhnutnú na správne fungovanie okna. Komorová konštrukcia však umožňuje, aby sa v nich použili tzv. tvarovky, ktoré posilnia konštrukciu.

Všetky naše okná majú oceľovú výstuž z pozinkovanej ocele. V závislosti od systému a rozmerov konštrukcie ponúkame uzavretú alebo otvorenú oceľ s hrúbkou 1 mm, 1,5 mm alebo 2 mm.

SKLÁ

Ak chcete získať okno s vysokými bezpečnostnými parametrami, odporúčame ich vybaviť bezpečnostným sklom alebo sklom odolným proti vlámaniu.

Bezpečnostné sklo sa vďaka svojej jedinečnej konštrukcii vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči rozbitiu alebo vylomeniu. Ak sa sklo rozbije, úlomky skla zostávajú prilepené k fólii, vďaka čomu je veľmi nepravdepodobné, že sa osoby nablízku zrania.

Sklo odolné voči vlámaniu účinne znižuje riziko vlámania alebo krádeže. Odporúčame okná s triedou odolnosti P2 (2 sklenené tabule a 2 vrstvy fólie) a P4 (2 sklenené tabule a 4 vrstvy fólie).

Všade, kde sa vyžaduje zvýšená odolnosť skla, sa používa aj tvrdené sklo. Vykazuje až 7-krát vyššiu mechanickú pevnosť. Je odolné proti teplotným zmenám a teplotnému šoku. Znižuje aj riziko poranenia pri rozbití skla.

ALARM

Ďalšou ochranou proti vlámaniu môžu byť kontaktné snímače a poplachová slučka v skle. Kontaktné snímače nie sú ničím iným ako magnetické snímače otvorenia okien. Alarm sa spustí, keď kovanie zmení polohu. Nežiaduce otvorenie okna spôsobí prerušenie elektromagnetického obvodu, čo následne aktivuje alarm. Ponúkame rôzne typy magnetických snímačov. Môžu sa montovať dovnútra okien aj na ich povrch.

Problém ochrany proti vlámaniu je možné riešiť aj pomocou skla s poplachovou slučkou. Systém alarmu sa spustí hneď po rozbití skla. Slučku možno namontovať iba vtedy, keď použijeme tvrdené sklo, čo samo osebe predstavuje veľmi dobrú ochranu proti vlámaniu a znižuje riziko poranenia v prípade rozbitia skla na malé kúsky.

KĽUČKA

Správne vybraná kľučka predstavuje dvojitú ochranu okna. Na jednej strane má chrániť okná proti vlámaniu a na druhej strane zaistiť bezpečnosť detí, ktoré zostanú doma. V obidvoch prípadoch bude svoj účel určite plniť kľučka Hoppe Secutik s kľúčom.

Kľučka je vybavená patentovaným uzamykacím mechanizmom, ktorý zabraňuje posunutiu kovania zvonka. Ako funguje mechanizmus? Keď otočíme kľučku a zatvoríme okno – kovanie sa posunie. Pri pokuse o zasunutie alebo pokus o vloženie skrutkovača do kľučky zvonka mechanizmus Secustik zablokuje pohyb okna. Tento systém určite prekvapí a pravdepodobne účinne odradí zlodejov. Kľúč v kľučke je tiež zárukou, že okno neotvorí zvnútra dieťa, ktoré je v miestnosti.

Ak chcete zvýšiť triedu bezpečnosti okien, oplatí sa použiť štítok odolný proti odvŕtaniu. Štítok je vyrobený z kalenej ocele s hrúbkou 1 mm a účinne chráni proti odvŕtaniu kľučky.